Taşıt

2019 Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

2019 ehliyet yenileme işlemleri için ikamet edilen yerden sorumlu nüfus müdürlüklerine başvurmak gerekir. En az 5 yıllık olan ehliyetlerin, yeni sistem ehliyetlerle değiştirilmesi zorunlu tutulmuştur. Ehliyetini kaybeden kişiler de ehliyet yenileme işlemi için nüfus müdürlüklerine gitmek zorundadır. Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce randevu alma zorunluluğu yoktur. Müdürlüklerdeki numara sistemi kullanılarak, işlemler gerçekleştirilebilir. Ancak nüfus müdürlüğünde beklemek istemeyen kişiler, kurumun resmi internet sitesini kullanarak randevu alabilirler.

Ehliyet Yenileme Harç Ücreti Ne Kadardır?

Ehliyet yenileme ücretleri; işleminin sebebine göre değişiklik gösterir. Buna göre ehliyet yenileme işlemleri için talep edilen harç ücretleri aşağıda belirtilmiştir:

 • En az 5 yıl önce alınmış olan eski tip ehliyetleri, yeni tip ehliyetlerle değiştirmek amacıyla yapılan ehliyet yenileme işleminin ücreti 13+2 TL olarak belirlenmiştir.
 • Eski tip ehliyetin kaybolması ya da çalınması sebebiyle ehliyet yenileme işlemi yapılmak istendiğinde, talep edilen ücret 15 TL olarak belirlenmiştir.
 • Yeni tipteki ehliyetin kaybedilmesi ya da çalınması durumunda, yeni ehliyet alınması için ödenmesi gereken harç ücreti; 166+30 TL olmak üzere toplamda 196 TL olarak belirlenmiştir. 01.01.2016 tarihinden önce alınmış olan ehliyetlerin kaybedilmesi ya da çalınması durumunda, 15 TL işlem ücreti talep edilmektedir.

Belirtilen harçlara eklenmiş olan 2 TL değerindeki ödeme; hizmet bedeli olarak tahsil edilmektedir. Ehliyet yenileme harç ücretleri, anlaşmalı bankalardan herhangi birine yatırılabilir. Ehliyet yenileme ücreti ödendikten sonra bankadan; üzerinde “Tahsil Edilmiştir” yazılı bir dekont alınmalıdır.

Ehliyet Yenileme İşlem Başvurusu Nereden Ve Nasıl Yapılır?

Ehliyet yenileme başvurusu yapmak için, ilçenin bağlı olduğu nüfus müdürlüklerine gidilebilir ya da kurumun online işlemleri kullanılarak randevu oluşturulabilir. Ehliyet yenileme işlemi için yapılacak başvuru yöntemleri şunlardır:

 • Alo 199 hattı üzerinden, Nüfus Müdürlüğü iletişim merkeziyle irtibat kurulabilir. Ehliyet yenileme işlemi için, sistem üzerinden randevu talep edilmektedir. Telefon hizmetlerinden alınan randevu kullanılarak, nüfus müdürlüğünde sıra beklemeden ehliyet yenileme işlemi gerçekleştirilebilir.
 • Nüfus müdürlüğünün resmi internet sitesi olan randevu.nvi.gov.tr adresi kullanılarak, ehliyet yenileme işlemleri için randevu oluşturulabilir. Randevu gününde ve saatinde nüfus müdürlüğüne gidilmesinin ardından, hiç beklemeden yeni ehliyet için işlem gerçekleştirilmektedir.
 • İnternet sitesi kullanılarak randevu oluşturmak için; ana sayfada yer alan “Sürücü Belgesi” bölümüne giriş yapılmalıdır.
 • Bölüme giriş yaptıktan sonra, “Sürücü Belgesi Randevu AL” sekmesine tıklanması ve ikamet edilen il-ilçe için randevu oluşturulmalıdır.

İnternet sitesi üstünden işlem yapılacağı zaman, sayfanın sol üst köşesinde yer alan linkin yanında yeşil renkli kilit simgesinin çıkması gerekmektedir.

Ehliyet Yenileme İşlemi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Ehliyet yenilemede gerekli evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yenilenmek istenen ehliyet belgesi
 • Ehliyet belgesi çalındı ya da kaybolduysa, kayıp bilgisini gösteren belge
 • Nüfus cüzdanı ya da pasaport
 • Üzerinde “Sürücü Olur” onayı bulunan sağlık raporu
 • 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Kan grubu değerinin yer aldığı doktor onaylı belge
 • Ehliyet yenileme işlemi için yatırılan harç ücretinin makbuzu

Yeni türdeki ehliyetlere geçiş yapabilmek için; eldeki 10 parmağa ait parmak izleri ve iki ele ait el izleri alınacaktır.

Yenilenen Ehliyet Kaç Günde Teslim Edilir?

Yenilenen ehliyetin kullanıma açılması için; başvuru tarihinden itibaren 15 günlük bir süreç işlemektedir. Ehliyet hazır olduktan sonra, posta yoluyla kişilerin ikamet adreslerine teslim edilmektedir. Ehliyet belgesinin yenilenmiş hali hazırlanana kadar, nüfus müdürlüğü tarafından hazırlanıp onaylanan geçici sürücü belgesi kullanılmalıdır. Bu belge A4 kâğıdı üzerine basılır ve geçerlilik süresi 15 gündür. Yeni ehliyet kullanıma açıldıktan sonra, bu belgenin geçerliliği kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu