Taşıt

Araç Muayenesinde Kasko ve Sigorta Sorulur mu?

Araç Muayenesinde Kasko ve Sigorta Sorulur mu? Araç Muayenesinde dikkat edilmesi gerekenler nedir? Bu konu hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Araç muayenesi yaptırmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı şartlar vardır. Araç muayenesi ihmal edilmeyecek bir yöntemdir. Aracınızın muayenesi sizin trafik güvenliğinizi artırmaktadır. Eğer araç muayenesini yaptırmazsanız hem sizin için hem de trafikteki diğer sürücüler için güvenlik tehdidi oluşturabilirsiniz. Araç muayenesine giderken aracınızın bakımı eksiksiz olmalı ve aracınızın sigortası yapılmalıdır. Ayrıca eğer vergi borcunuz varsa da vergi borcunuzu kapatmanız gerekmektedir. Aksi taktir de aracınız muayeneden olumlu olarak çıkmayacaktır.

Araç Muayenesinde Sigorta Sorulur mu?

Motorlu veya motorsuz araçlarınızın trafikte teknik yeterliliğin denetimi için belirli periyotlar da araç muayenesi yapılmaktadır. Araç muayenesini TÜVTÜRK istasyonlarından randevu alarak yapabilirsiniz. Muayeneye gitmeden önce aracınızın tüm eksiklerini, bakımlarını ve varsa vergi borçları ile trafik cezalarını ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca araç muayenesine giderken sigortanızın da olması gerekiyor. Muayene için randevu alacağınız zaman zaten sistem otomatik olarak sigortanıza bakacak ve eğer sigortanızın geçtiği anlaşılırsa sizi uyaracaktır.

Araç Muayenesinde Sigorta Mecburidir

Araç muayenesinde KASKO zorunluluğu yoktur. Ama sigorta zorunluluğu vardır. Aracınızın kusurlarından kaynaklanan kazaların azalması ve trafik güvenliğiniz için muhakkak araç muayenesi yaptırmanız gerekmektedir.

Araç Muayenesinden Önce Ne Yapmalı?

Araç muayenesi gününüz geldiyse TÜVTÜRK üzerinden randevu almanız gerekmektedir. www.tuvturk.com.tr adresinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Plaka numaranız ve Ruhsat Seri numaranızı yazarak anında boş olan günde randevu alabilirsiniz. Muayeneye gitmeden önce yapılması gerekenler şunlardır.

 • Trafik sigortası eğer geçmiş ise yaptırmanız gerekmektedir.
 • Aracın egzoz gazı ölçüm muayenesi belgesini almanız gerekir.
 • Aracın plakasında olan vergi borcu veya trafik cezasını muayene öncesinde ödemeniz gerekmektedir.
 • Araçta bulunması gereken tüm ekipmanların sorunsuz ev eksiksiz bir şekilde tamam olması gerekiyor.

Bu şartlara uygun olan araç sahipleri yukarıda verdiğimiz internet sitesine girerek randevu alabilirler.

Borcu Olan Araçların Muayenesi Yapılır mı?

YAPILMAZ. Borç olarak trafik cezanız varsa, OGS ve HGS cezanız varsa ve aracın vergi borcu varsa muayeneden randevu alamazsınız. TÜVTÜRK istasyonlarından borcu olan araçlara muayene yapılmamaktadır.

Muayene Sırasında Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar Nedir?

Muayene sırasında aracın bakımı kadar araç içinde bulunması gereken ekipmanlar da çok önemlidir. Bu ekipmanlardan 1 tanesi bile eksiz olursa araç muayeneden geçmeyecektir. Araç içinde bulunması gereken ekipmanlar şu şekildedir.

 • İlk yardım çantası olması gerekir.
 • Üçgen reflektör bulunması gerekir.
 • Yangın söndürme cihazı, tüpü muhakkak olması gerekiyor.
 • Araç stepne

Bu ekipmanlardan hepsinin eksiksiz olarak aracınızda muayene günü bulunması gerekmektedir. Ayrıca araç modellerine göre de bu ekipmanlar haricinde ekipmanlar gereklidir.

 • Otobüslerde tekerlek takozu, iç aydınlatma lambası, pencerelerin yanındaki güvenlik çıkışlarının her biri yanında en az bir adet kırma çekici olması gerekmektedir.
 • Traktörler için ise flaşörlü, yanıp sönen sarı ışıklı, dönerli uyarı lambası bulunması gerekiyor.
 • Taksi otomobillerde taksi levhası, iç aydınlatma lambası ve taksimetre olması gerekir.
 • Şehirler arası otobüs, kamyon ve çekicilerde takograf ve tekerlek takozu da ekipmanlar içinde olması gerekiyor.
 • Römorklar ve kamyonlarda ise uygun boyutlarda arka işaret levhası ve aracın uzunluğunu belli eden yansıtıcılı şerit ile arkadan çarpmaya karşı koruma çerçevesi gerekmektedir.
TÜVTÜRK üzerinden randevu almalısınız

Araç Muayenesi İçin Randevu Süreci

Araç muayenesi yaptırmak istiyorsanız TÜVTÜRK istasyonlarından bu işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Haftanın 6 günü saat 08.00 ile 20.00 arasında hizmet veren 0 850 222 88 88 numaralı TÜVTÜRK çağrı merkezinden de randevunuzu alabilirsiniz.

Araç muayenesinden geçmek istiyorsanız trafik sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir. Aracınızın trafik sigortası ve uygun işlem yapmak istiyorsanız www.sigortam.net sitesinden fiyat alabilirsiniz. Aracını muayene götürürken de KASKO yapmanız mecburi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu