Genel

Devlet Desteği İle İşyeri Kurmak İçin Nasıl Yol İzlenmelidir?

Devlet destekli işyeri kurmak isteyen girişimciler için halı hazırda en iyi ve kolay yol KOSGEB kredilerinden faydalanmaktır. Bunun yanında İŞKUR, TÜBİTAK, SYDV kurumları da işyeri açmak isteyenlere hibe ve faizsiz kredi imkanları sağlamaktadır. Ayrıca bu krediler devlete ait bankalar olan Vakıfbank ve Halkbank aracılığıyla da kendi işini kendi eline almak ve devlet desteği ile işyeri kurmak isteyen girişimcilere ulaştırıl

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisinden faydalanmak isteyenlere kurum tarafından 5.000TL’lik hibe verildiği gibi 100.000TL’ye varan faizsiz kredi imkanı da sağlanmaktadır. KOSGEB kredilerinden faydalanmak için aranan eğitim şartı ilkokul mezunluğudur. İlk önce işyerinin KOSGEB kredi imkanları tarafından kapsanma durumu öğrenilmelidir. KOSGEB desteklenen faaliyet alanları internetten PDF dosyası halinde indirilerek kurulacak işyerinin listede olup olmadığına bakılabilir.

Daha sonra tarihleri KOSGEB internet sitesinden öğrenilebilen eğitim kurslarına katılmak gerekir. Girişimcilik kursu olarak adlandırılan bu kurslar 32 saatlik bir süreyi kapsamakta ve kurs sonucunda girişimcilik belgesi alınmaktadır. Belge alındıktan sonra yapılması gereken KOSGEB işyeri planı oluşturmaktır. https://www.kosgeb.gov.tr adresinden elde edilebilen işyeri planı, işyeri açacak kişinin KOSGEB il müdürlüğüne sunum yapması için gereklidir. Daha sonra işyeri KOSGEB veritabanına kaydedilir ve e-Devlet üzerinden kredi başvurusu yapılır.

TÜBİTAK İşyeri Açacaklara Kredi

TÜBİTAK işyeri kredisi özellikle teknoloji ağırlıklı işyerlerine verilmektedir. Her yıl 2 kere verilen bu kredinin miktarı 150.000TL’dir. 2019 yılında krediler için toplam 62 milyon TL ayırmış olan TÜBİTAK, kredi almak için yenilikçi fikirler aramaktadır.

SYDV İşyeri Kurma Kredisi

SYDV kredisi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından verilmektedir. Yeni işyeri açmak isteyen kişilere 15.000TL’ye varan krediler verilmektedir. Verilen bu para bir hibe veya geri ödemesiz kredi olmayıp faizsiz geri ödemeli kredidir ve vadesi 12 aydır. Bu vade süresi dolduktan sonra 36 ay taksit imkanı sağlanmaktadır.

SYDV kredisine başvurmak için:

  • Vakfa başvurup dosya açtırmak,
  • Açılmak istenen işyerine ait tüm giderler hesaplanıp bir proje dökümü oluşturmak,
  • 2 devlet memurunu kefil getirmek gerekmektedir. SYDV kredileri için KOSGEB’de olduğu gibi proje onay süreci veya kurs katılımı gerekmemektedir.

Tarım Ve Orman Bakanlığı İşyeri Açma Kredisi

TOB işyeri kredisi özellikle kırsal kesimlerde yaşayıp hayvancılık yapmak isteyen veya köyüne dönüp yerli üretim yapmak isteyenlere verilmektedir. Bu krediden faydalanabilmek ve devlet desteği ile işyeri kurmak için 18 yaşından büyük, 41 yaşından küçük olmak gerekir.

Bunun yanında kişi evli ise eşi çalışır durumda olmalıdır. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı bu şartları yerine getiren kişilere 30.000TL’lik bir hibe vermektedir.

Bankalar Tarafından Verilen İşyeri Kredileri

Halkbank ve Vakıfbank işyeri kredisi işyeri açmak isteyen kişilere sermaye ihtiyaçlarını bireysel kredi adı altında karşılama imkanı sunmaktadır.İşyeri açma kredisi veren devlet bankalarından Vakıfbank dükkan, depo, mağaza açmak için destek sağlamaktadır. Vakıfbank kredisinden yararlanmak için sicilin temiz olması, kredi notunun yüksek olması ve işyeri açacak kişi hakkında yapılacak değerlendirme sürecinin olumlu sonuçlanması gerekmektedir. Vakıfbank kredisinde, açılacak işyerinin hesaplanan değerinin %75’inden daha fazla kredi verilmemektedir.

Halkbank tarafından verilen ve Girişimci Kredisi olarak bilinen kredi için üniversite mezunu olmak ve yapılacak işte tecrübesi bulunmamak şartları aranır. Kendi işini kurmak isteyen usta girişimciler için de ayrı krediler sağlanmaktadır. Bu kredinin vadesi 48 aydır. Krediler 4 türde verilmektedir ve bunlar:

  • Deneyim sahibi olmadan iş kurmak isteyenlere kredi,
  • Yeni bir buluş ortaya koyanlar için kredi,
  • Usta sıfatıyla işyeri açmak isteyenlere kredi,
  • Cesur girişimcilere kredi şeklindedir.

Bunun yanında pek çok özel banka verdiği kredilerde uygulanan faizi KOSGEB’in karşıladığı kredi imkanları sunmaktadır. Faizi KOSGEB tarafında karşılanan kredileri kullanarak devlet desteği ile işyeri kurmak için müşterisi olunan bankanın şubelerine başvurmak yeterlidir.

 

 

maktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu