Genel

Devlet Destekli Tohum Kredisi Nasıl Alınır?

Tohum kredisi alırken devlet desteği üretim aşamasında alınabilmektedir. Tohum desteğin amacı üretim arttırılması ve kaliteli üretim olanaklarının çiftçilere ulaştırılmasını sağlamaktadır. Devlet tarafından üreticiler, uygun ve cazip kredi ile faiz oranları, hibe ve teşvik tutarları ile desteklenmektedir. Temel amaç, ekonominin canlandırılmasıdır.

Hangi Tip Üreticiler Tohum Desteğinden Yararlandırılır?

Tohum desteğinden yararlanabilecek üreticiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ülke içinde sertifikalı tohum üreticileri ve fide üretimi yapan çiftçiler
 • Sebze tohumu üretme yetkisi almış işletmeciler
 • Çilek üreticileri
 • Meyve üreticileri
 • Bakliyat üreticileri

Bu alanlarda görev yapan çiftçiler tohum desteğinden yararlandırılabilmektedir.

Devlet Destekli Tohum Kredisi Alma Şartları

Tohum kredisinden yararlanma koşulları şöyle sıralanabilir:

 • Tohum kredisi almak isteyen çiftçilerin, KOSGEB’in tarım ve çiftçilik konulu eğitimlerine katılması gerekmektedir.
 • KOSGEB eğitimlerinden yararlanan çiftçilerin başarı ile sertifika almaları ve derslere katılım sağlamaları önemlidir.
 • Çiftçilik konusunda deneyim sahibi olanlara ve yeni girişimcilik kapsamında bu işe girecek olanlara verilen destekler farklılık göstermektedir.
 • Desteğin alınmasından itibaren 3 yıl boyunca aynı işi devam ettireceğine dair söz vermelidir.
 • KOSGEB eğitimleri sonucunda hazırlanan projenin KOSGEB yetkilileri tarafından kabul edilmesi ve projenin ayrıntılı bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.
 • KOSGEB tarafından verilen destekler haricinde, devlet eliyle verilen düşük faizli kredilerden yararlanılmak isteniyorsa, destek hizmetleri başvuruları ilgili kurumlara yapılmalıdır.

Ziraat Bankası’ndan Tohum Desteği Almak

Ziraat Bankası’nı kullanarak tohum desteği kullanmak için detaylı harcama faturasına sahip olmanız gerekmektedir. Yapacağınız tüm harcamaları faturalandırmalı ve yapmayı planladığınız girişimlerin bir projesini banka yetkililerine sunmalısınız. Planlarınızın mantıklı ve uzun vadeli olma durumlarına göre alabileceğiniz düşük faizli kredi desteği artacaktır. Bu kapsamda  planlama destekleri, ziraat mühendisliği desteği ve kariyer planı gibi desteklerden de yararlanabilirsiniz. Alacağınız kredinin faiz oranı, alacağınız miktara, yapmak istediğiniz vadeye ve amacınıza göre değişiklik gösterse de yaklaşık olarak %1,35 civarında olması beklenmektedir. Bu kapsamda bankadan faturalandırılarak alabileceğiniz hizmetler şunlardır:

 • Tarımsal mekanizasyon aletleri
 • Küçük ekipman destekleri
 • Hasat pazarlama tekniklerine ilişkin hizmetler
 • Bitkisel üretim ekipmanları
 • İsteğe göre damla sulama benzeri sulama teknikleri ile ilgili ekipmanlar

Bu destekler banka tarafından verilmektedir.

Tarım Kooperatiflerinden Tohum Desteği Almak

Tohum desteğini kooperatiflerden almak için ödeme gücüne sahip 2 ortakla tohum desteği talebinde bulunulmalıdır. Bunun yanında alınmak istenen desteğin boyutlarına göre kefil veya teminat talebinde de bulunulabilir. Kredilerde istenen teminatlar mal ipoteği, araç rehni, teminat mektubu şeklinde olabilmektedir. Bir yıla kadar olan vadelerde %8, 1-4 yıl arası kredi vadelerinde %10 faiz oranı uygulanmaktadır. Kullanacağınız tohum desteğini 5.000 TL ile 20.000 TL arasında olabilmektedir. Eğer 20.000 TL’nin üzerinde bir kredi ve desteğe ihtiyacınız varsa mal ipoteği kesinlikle istenmektedir. 40.000 TL ve üzeri destek taleplerinde ise en az kredi tutarının iki katı tutarında teminat değeri talep edilmektedir.

KOSGEB Tohum Desteği Almak

KOSGEB’den tohum desteği alma şartları eğitimlere girip sertifika almanın haricinde elinizde istediğiniz üretimi yapmanıza yetecek ölçüde toprak olmasıdır. Toprak sahibi olmanız halinde destek alım sürecinde toprağın tapusu sizden istenecektir. Bunun için girişimcilik kurslarının başlangıcında aklınızda bir fikir olmalı ve kurslara altyapınızla birlikte başvurmalısınız. Bunun yanında proje hazırlama sürecinizde ziraat mühendisliği ve kariyer planlama hizmetlerinden yararlanmak da şarttır. Bu kapsamda tohum desteği 5 yıllık, 10 yıllık ve 20 yıllık zaman ölçülerinde planlarınızı yapmış olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu