Genel

E-Teminat Mektubu Nedir?

Kağıt ortamında düzenlenen teminat mektuplarının elektronik ortamda düzenlenmesi ile oluşan eş değer belgelere Elektronik Teminat Mektubu denmektedir. Hukuki açıdan teminat mektubu ile aynı niteliği taşır. Teminat mektubu bir işin yapılması ya da malın teslim edilmesi gibi durumlarda işin zamanında ve eksiksiz yapılmasının taahhüdünün verilmesini, yapılmadığı takdirde taahhüdü veren tarafın ödemesi gereken miktarın banka tarafından kayıtsız şartsız ödeneceğini belirten mektuptur. Özellikle büyük projelerde teminat mektublarının geçerliliği ve doğruluğu çok önemlidir. Teminat mektuplarında sahtecilik, mektubun geçerliliğin kolay kontrol edilmesi, mektubun başka kişiler tarafından engellenmesi amacıyla e-Teminat mektubu uygulaması başlamıştır.E-Teminat uygulaması sayesinde artık bankaların teminat mektupları elden değil elektronik ortamdan sadece ilgili kişi ya da kurumlara gönderilmektedir. Böylelikle hem sahtecilik önlenmekte hem de süreç son derece hızlı işlemektedir.

Elektronik Teminat Mektubu Uygulaması

E-Teminat mektubu uygulaması Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kredi Kayıt Bürosu ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucu resmi gazetede yayınlanmasıylakullanılmaya başladı. Uygulama ile yükümlünün talebi üzerine bankalar tarafından elektronik ortamda hazırlanan ve düzenlenen mektupların Kredi Kayıt Bürosu üzerinden standartlara uygun şekilde Elektronik Teminat Mektubu Platformuna gönderilir. Belirlenen usullere uygun olarak hazırlanmayan, e-Teminat mektubu format ve standartlarına uygun olmayan, uygun olmasına karşın standart belge ve raporlama servisleri üzerinden gönderilmeyen ya da alınmayan belgelerin hiçbiri e-Teminat mektubu sayılmayacaktır. E-Teminat mektubu belirlenen usul ve esaslarda bankalar tarafından hazırlanarak kendi sistemleri üzerinden oluşturulacaktır. Banka tarafından kendi sisteminde düzenlenen elektronik teminat mektubu kendi sistemi ya da e-Teminat Mektubu Platformu üzerinden e-Teminat Uygulaması’na iletilecektir. E-Teminat mektubunun doğrulanmasından muhattabına letimine kadar tüm işlmeler Bakanlık tarafından oluşturulan standart belge ve raporlama servisleri ile yapılacaktır.

E-Teminat Mektubu Avantajları Nelerdir?

Elektronik teminat mektubu avantajlarıbaşındateminat mektuplarının düzenlenmesi, vade güncellenmesi, tazmini, iade ve ibrazı gibi tüm işlemlerinin elektronik ortamda yapılması gelir. Aslında teminat mektubu ile her açıdan aynıdır. Sadece tüm işlemler elektronik ortamda yapılmaktadır. Süreçte banka ile muhattap arasında doğrudan iletişim kurulması sayesinde daha hızlı iletilmesi mümkündür. Buna ek olarak e-Teminat mektubu E-imza ve mobil imza ile daha güvenli hale gelmiştir. İşlemler online olarak gerçekleştiği için muhattap ve banka arasındaki işlemlerin tamamı saniyeler içeirisnde gerçekleşebilir. Hazırlanan elektronik teminat mektubu sadece ilgili kişilerle tamamen güvenli ortamdan paylaşıldığından, sahtesinin yapılması ya da kopyalanması gibi riskler yoktur.

E-Teminat Mektubu Uygulaması İle Hangi Mektuplar Düzenlenebilir?

E-Teminat sistemi ile düzenlenebilecek mektuplar, yurt içinde bulunan muhataplara kağıt ortamında düzenlenen mevcut teminat mektupları ile aynıdır. Elektronik olarak her türlü geçici, avans, kesin teminat mektubu sistem üzerinden düzenlenebilir. Ayrıca niyet ve referans mektupları da e-Teminat uygulaması ile hazırlanabilir.

E-Teminat Mektubu Tarafları

Teminat mektuplarında olduğu gibi elektronik teminat mektupları tarafları da 3 tanedir. Bunlar;

  • Garantör: Mektubu elektronik ortamda hazırlayan bankadır. Lehtar taahhüd ettiği işi yapmadığı durumunda kayıtsız şartsız mektubu veren banka tarafından borç karşılanır. Banka e-Teminat mektubunu kendi sistemi üzerinden hazırlayarak, yine kendi sisteminden ya da belirtilen diğer platformlardan ilgili muhataba yollamaktan sorumludur.
  • Lehtar: Muhataba karşı işi yapacak, borcu verecek bankaca garanti altında olan kişidir. Yani asıl borçludur.
  • Muhatap; Proje yapılacak ya da alacaklı kurum, daire, müessese, gerçek ya da tüzel kişilerdir. Muhataba elektronik ortamda hazırlanan teminat mektubu banka tarafından iletilir.

Kamuda E-Teminat Mektubu Kullanımı

Elektronik teminat mektubunun kamu tarafından kullanılması Muhasebat ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla yapılmaktadır. İlk olarak Gümrüklerde uygulama başlayacak olup 21.02.2019 tarihi itibariyle kullanılacağı duyurulmuştur. Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından açılanan tarihden sonra elektronik teminat mektubu dışında teminat mektubu kabul edilmeyeceği belirtilmiştir. Muhasebat ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün de e-Teminat mektubu konusunda çalışmalar yürüttüğü ve kısa sürede tamamlanarak yayınlanması beklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu