Ölen Kişinin Bankadaki Hesabından Para Çekilebilir mi? (YASAL mı?) | En İyi Bankalar

Ölen Kişinin Bankadaki Hesabından Para Çekilebilir mi? (YASAL mı?)

Ölen Kişinin Bankadaki Hesabından Para Çekilebilir mi? (YASAL mı?)

Ölen kişinin bankadaki hesabından para çekilebilir mi? Bu durum Yasal mı? Vefat eden kişinin banka hesapları ne olur? Bu konu hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Vefat eden kişinin eğer bildiğiniz banka hesapları var ise ve bu kişinin hesabındaki parayı çekmek istiyorsanız bazı kanunları yerine getirmeniz gerekecektir. Örneğin anne veya babanız vefat etti ve vefat ettikten sonra maaşını çekerseniz bu bir suçtur. Öldüğü günden sonra kimse kimsenin hesabından para çekemez. Normal şartlarda da başkasının kartını kullanmak yasaktır. Ama bu yasağa hepimiz uymayız. Ölen kişi ölüm belgesi alındıktan sonra sistemde otomatik olarak öldüğü gözükecektir ve banka tüm hesaplarına bloke koyacaktır. Bankanın burada bloke koymasının sebebi kişinin güvenliği içindir. Bu yüzden sadece hesaplarında para olduğunu düşündüğünüz birisi ölürse banka şubesine giderek parasını çekebilirsiniz. Bunun için şu aşamaları yapmalısınız.

Vefat Eden Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

Vefat eden kişi yakınızın ise veya siz mirasçı iseniz yapmanız gereken ölüm belgesini alarak Notere veya Sulh Mahkemesine giderek veraset ilamı çıkartmanız gerekmektedir. Bu işlemler basit işlemlerdir ve sadece mirasçılara verilmektedir. Sulh mahkemesinde bu işlemler biraz uzun sürebilir. Ama noterlerde bu işlemi aynı gün yapabilirsiniz. Noterde yaptığınız işlemde biraz fazla ücret ödersiniz. Eğer veraset ilamını alırsanız bankaya veya bankalara giderek tüm hesaplarındakileri mirasçılara eşit miktarda bölüştürebilirsiniz.

Ölen Kişinin Banka Hesapları Nasıl Öğrenilir?

Ölen kişinin banka hesapları olup olmadığını veya bankalarda parasının olup olmadığını bilmiyorsanız bunu öğrenmeniz de mümkündür. Veraset ilamını çıkardıktan sonra bankalar birliğine giderek veya merkez bankasına giderek tüm banka hesaplarını öğrenebilir ve ne kadar parası olduğunu ne kadar kredisi olduğunu görebilirsiniz. Tek Tek bütün bankaları dolaşmak yerine sadece bankalar birliğine giderek tüm işlemleri ve tüm banka hesaplarını dakikalar içinde öğrenebilirsiniz.

Hesaplardaki paraları almanız için ise vergi ödemeniz gerekecektir. Veraset intikal vergisi adındaki vergiyi ödedikten sonra banka size hesaplardaki paraları verecektir. Bu verginin vergi dairesinden ödenip makbuzunu muhakkak almalısınız.

Bankalar Ödeme Yaparken Kesinti Yapar mı?

Bazı bankalar para alırken kesinti yapmak isteyebilirler. Bunun için veraset intikal vergisini ödemeniz gerekmektedir. Eğer bankaların böyle bir kararı varsa o parayı da ödemek durumundasınız. Eğer ölen kişinin hesabında para varsa bu paranın içinden kesinti yapılacaktır. Ama bunu her banka yapmaz. Genellikle aldığınız paranın vergisini devlet ister ve onu da vergi dairesine ödemesini yapacaksınız.

Ölen Kişinin Banka Borçları Ne Olur?

Ölen Kişinin Banka Borcunu Hayat Sigortası Öder

Aynı hesabındaki paralar gibi banka borçları da mirasçılara bölünmektedir. Eğer vefat eden kişi kredi çektiyse ve bu krediye hayat sigortası yaptırdıysa bu zaman durumlar değişecektir. Ölüm sebebi intihar gibi sebepler değilse bankalardan aldığınız krediyi yaptırdığı hayat sigortası ödeyecektir. Bu hem kredi için hem de kredi kartı için geçerlidir. Eğer ölen kişinin çektiği kredide hayat sigortası yoksa borç mirasçılarına kalacaktır. Bu borcu ödemek istemiyorsanız reddi miras yapmanız gerekmektedir. Reddi miras yaptığınızda da tüm mal varlıklarına yaparsınız. Eğer ölen kişinin bir mal varlığı yoksa ve reddi miras yaparak kredi borçlarını ödemek istemiyorsanız bu işlemi yapabilirsiniz. Bu durumda kredi borcu hazineye gidecek ve siz ödemeyeceksiniz.

Önemli Not: Eğer ölen kişinin ölümünden sonra emekli maaşından para çekildiyse ölüm tarihinden sonra bu işlemin gerçekleştiği anlaşılırsa mirasçılarından bu para geri istenecektir. Bu parayı ödememeniz durumunda ise tüm mirasçılara haciz uygulanır. Bu yüzden bu duruma dikkat etmenizi öneririz.

Yukarıda sizlere vefat eden kişinin banka hesaplarından para çekilir mi? Bu işlem yasal mı? Bunun hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazarak bize bildirebilirsiniz.

3 thoughts on “Ölen Kişinin Bankadaki Hesabından Para Çekilebilir mi? (YASAL mı?)

  1. Merhaba,
    benim bir sorum olacaktı.
    ölen birinin hesabında para varken, Sigorta poliçe işlemlerinde devam ettiği halde, banka kredi taksisi ve kredi kartı taksidini hesaptan çekebilir mi?
    yasal bir durum değilde, bankayı mahkemeye vermemizin herhangi bir artısı olur mu?

  2. Sorum babam 1 ay önce vefat etti bankada250 bin birikimi var. Bu para mirasçılaramı kalır tekbirmirasçı çekebilirimi diğerlerinden habersiz

    1. Ölmeden önce çekilmediyse ve babanızın üstüneyse para hesap blokelenir ve tüm mirasçıların imzasıyla gidip çekilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir