Genel

Vefat Etmiş Kişinin Banka Kredi ve Kredi Kartı Borçlarının Akıbeti Ne Olur?

Vefat Etmiş Kişinin Banka Kredi ve Kredi Kartı Borçlarının Akıbeti Ne Olur? Ölen kişinin kredi borçları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Bu konu genel olarak hepimiz tarafından oldukça merak edilen konulardan birisidir. Kredi veya kredi kartı borcu olan kişinin öldükten sonra borçları kimin ödeyeceği merak konusu olmuştur. Bunun için sigorta şirketleri vardır. Kredi aldığınız zaman yaptığınız hayat sigortası bu durumda devreye girecektir. Tabi bu sigortanın da işleme geçmesi için bazı durumlar ve şartlar mevcuttur. Eğer kişinin hayat sigortası var ise genel olarak hayat sigortası tüm borcu karşılar. Şimdi sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin bir kredi borcu varsa ilk olarak bakılması gereken kredi alırken hayat sigortası yapılıp yapılmadığıdır. Özellikle konut kredisi kullanırken hayat sigortası yapılması mecburdur. Gerçi artık hayat sigortası yaptırmayan banka çok az diyebiliriz. Kredi kullandığınız zaman size ekstra masraf olarak gözüken hayat sigortası ani ölümlerinizde arkanızda borç bırakmamanıza vesile olacaktır. Bu yüzden hayat sigortası yaptırmak her zaman daha sağlıklıdır.

Ölen kişinin kredi borcu kime kalır?

Eğer kişinin hayat sigortası varsa ve ölüm sebebi intihar vs. değilse bu durumlarda hayat sigortası tüm kredi borcunu öder ve ölen kişinin ödediği borçları da geri mirasçılarına vermektedir. Eğer ölen kişinin kredi borcu bittiyse hayat sigortası devreye girmez. Son taksit ödemesinden sonra hayat sigortası geçerliliğini yitirecektir.

Eğer kredi alacak kişi hasta olduğunu bile bile kredi alır ve hayat sigortası yaptırırsa bu durumda da ölüm sebebi ispat edilerek hayat sigortası devreye girmeyecektir. Eğer bir hastalığınız varsa bunu aldığınız poliçede belirtmeniz gerekiyor. Hayat sigortası bu gibi durumlarda devreye girecek ve ölen kişinin kredi borcu ödenecektir.

Hayat Sigortası Yoksa Ne Yapmalı?

Eğer ölen kişinin hayat sigortası yok ise yasal olarak varisleri tüm borçları ödemekle hükümlüdür. Miras olarak kalan malların dağıtımı yapılırken borçların da dağılımı yapılmaktadır. Eğer kişi hayat sigortası yaptırmadıysa 1.dereceden akrabalarına bu borç kalabilir. Siz eğer bu borçları ödemek istemiyorsanız reddi miras yapmanız gerekecektir. Ama eğer reddi miras yaparsanız kişinin üzerinde olan tüm mallara yapmış olursunuz. Eğer kişiden kalan bir şey yoksa reddi miras yaparak krediyi hazineye ödetebilirsiniz.

Hayat sigortası vefat eden kişinin kredi borçlarının tamamını kapatır mı?

Eğer kredi çeken kişi kefil ile kredi alıp öldüyse bu para kefilden de istenecektir. Bunun için eğer bir kişiye kefil olacaksanız kredi alan şahsın hayat sigortası yapmasına dikkat ediniz. Hayat sigortası olmayan kişinin ölüm sebepleri de önemlidir. Örneğin deprem, sel gibi doğa olayları yüzünden öldüyse bankalar bu borcu silebilir. Vefat eden kişinin yakınıysanız bankalara 3 gün içinde başvuru yapmanız gerekecektir.

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi borçlarında olduğu gibi kredi kartı borçlarında da aynı şeyleri konuşabiliriz. Kredi kartı borçlarında genel olarak hayat sigortası yapılmamaktadır. Ama böyle bir durumu banka size söyleyecektir. Mecburi olmadığı için kimse kredi kartına senelik olarak hayat poliçesi yapmamaktadır. Eğer böyle bir durum varsa kredi kartı borcu da mirasçılarına kalmaktadır. Yine bu borcu ödemek istemiyorsanız reddi miras yapabilirsiniz. Reddi miras yaptığınızda aynı kredideki gibi borçları ödemezsiniz.

Yukarıda sizlere ölen kişinin kredi borcu ne olur bunun hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Kısacası özet geçmek gerekirse eğer kişinin hayat sigortası varsa bu borcu sigorta şirketi ödeyecektir. Ama bunun içinde ölüm sebebi çok önemlidir. Ölen kişi eğer intihar vs. gibi ölümlerle öldüyse bunu hayat sigortası karşılamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu